ENERGIE SE ZDRAŽUJÍ - NEZBÝVÁ NEŽ ŠETŘIT

Díl číslo 2

Dalších 33 tipů jak šetřit energii

 

„Už zas se tu svítí!“  Pokud naše čtyři děti bydlely doma, bojový pokřik zněl: „Prosím, zhasni!“ Nic mě nepřivádí k větší zuřivosti než prázdný pokoj, kde se naplno svítí a plýtvá drahou elektřinou, kterou pak musím platit.
Děti vylétly z hnízda, a já se domníval, že naše domácnost je už docela energeticky úsporná. Chyba lávky! Nedávno jsem investoval 35 eur do obyčejného měřiče (1), který prozrazuje, kolik elektrického proudu právě spotřebováváme. Výsledek mě zaskočil. Doma jsem byl jenom já a náš teriér Spud.
Všechno bylo vypnuté, byl den – světla zhasnutá.


Tak proč náš dům v tu chvíli odebíral ze sítě 530 wattů, jako by svítilo 17 žárovek?
Existoval jediný způsob, jak to zjistit. Stejně jako odvážný reportér Tintin s psíkem Filutou jsme se se Spudem vydali na lov upírů, kteří vysávají proud z naší sítě.       

Lov na energetické začíná

V pracovně se čísla na měřiči vyšplhala do závratné výše. Můj počítač (2) odebíral 100 wattů, monitor 44 a tiskárna 2 watty, přestože byla jen zapnutá. Internetový modem a wi–fi zařízení požíraly 10 wattů.

V obývacím pokoji bylo všechno vypnuté, pouze na televizi svítila červená kontrolka signalizující režim standby: i tehdy spalovala televize 24 wattů (3).  Nahoře, v pokoji pro hosty, odtékalo ze sítě ještě 44 wattů z malého digitálního radiobudíku, přestože jsme dalších pár týdnů žádné hosty nečekali. Mraznička v přízemí si brala 86 wattů.
I když jsem všechny spotřebiče vypnul ze zdi, pořád někam mizelo ještě 370 wattů. Kam se ztrácejí? Viníka nakonec odhalil Spud. Zatímco jsem kontroloval bojler v zřídkakdy používané prádelno–koupelně, pejsek se stočil na podlahu vedle žebříku na sušení ručníků. Tvářil se tak spokojeně, že jsem na radiátor sáhl. Au! Byl horký.
Nepoužívaný žebříček na sušení ručníků (4) o spotřebě 370 wattů proplýtvá denně 8 kilowatthodin. Což mě stojí zhruba 370 eur ročně.

Kolik domácností mezi městy Killybegs v Irsku, Kuusamo ve Finsku a Kisvarda v Maďarsku by našlo podobné upíry, kteří jim nenápadně vysávají proud ze sítě a zvyšují účty za elektřinu? Mnoho.

V Dánsku vysají upíří spotřebiče až 10 procent celkové spotřeby. Každá německá domácnost takhle přijde asi o 45 wattů. Do atmosféry se tak uvolní o 14 milionů tun CO2 víc.

Spotřebiče, vysávající energii

Pokud začnete hledat spotřebiče vysávající energii, i když je zrovna nepoužíváte, zjistíte zajímavé věci. Kávovar odebírá 4 watty i ve chvíli, kdy neudržuje kávu teplou. Mikrovlnka bere 6 wattů, třebaže neohřívá žádné jídlo. Hi–fi věž v klidovém režimu vysává ze zásuvky 18 wattů, pohybový detektor až 5 wattů. Transformátor zvonku u dveří spotřebuje 2 watty, i když nikdo nezvoní.

Ceny elektřiny jsou v jednotlivých zemích různé, ale základní pravidlo zní: jeden watt stojí ročně zhruba jedno euro.
Jak můžete tyto náklady snížit? Buďte nemilosrdní. Vypínejte přístroje ze zástrčky.
I takové individuální úspory jsou důležité – spotřeba elektřiny v Evropě za posledních patnáct let totiž vzrostla téměř o třetinu i přes to, že ceny jsou vyšší. Současně však klesla produkce energie: Evropská unie vyrobila v roce 2006 o 9 procent méně energie než před deseti lety.

Důsledky tohoto trendu mohou být vážné.
Už teď Evropa 55 procent veškeré energie dováží, přičemž na dovozu se celou jednou třetinou podílí Rusko. Během loňské mrazivé zimy jsme viděli, k čemu může dojít, když se zastaví dodávky energie: dvacet zemí tehdy zcela zkolabovalo nebo se potýkalo s velkými problémy. Tato situace má jediné řešení. „Potřebujeme energetickou revoluci,“ vysvětluje Fatih Biral, hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury, „ovšem čas hraje, bohužel, proti nám.“

Pokud má energetická revoluce přijít, musí začít u nás doma. Domácnosti patří k největším odběratelům, na jejich konto spadá až čtvrtina evropské spotřeby. Zároveň mají největší potenciál k úsporám.
Odstřihnout upíry energie, jako jsem to udělal já, je důležité, ale nestačí jen vypnout ze zdi nabíječku na mobil (5). K čemu jsem tedy došel? V každém pokoji našeho domu svítí úsporné žárovky a navíc mám nový bojový pokřik: „Stáhni termostat na nižší teplotu a vezmi si svetr!“
Energií se dá šetřit mnoha způsoby. Každý pozitivní krok, k němuž se odhodláte, vám nejen sníží výdaje, ale zároveň pomůže snížit nápor na přirozené zdroje planety.

Doma – zima

(6) Stáhněte termostat topení – chladnější místnosti jsou mnohem příjemnější, než si myslíte.

(7)  Pořiďte si na radiátory termostatické hlavice, abyste nemuseli topit v nepoužívaných místnostech. Odsuňte nábytek od radiátorů, aby neblokoval proudění tepla. Na zeď za každý radiátor nalepte hliníkovou fólii, bude odrážet teplo do místnosti.

(8) Teplotu horké vody nastavte maximálně na 40˚C: díky chladnější vodě budete zdravější, příliš horká voda je plýtvání.

(9) Zaizolujte duté zdi a půdu, dům bude útulnější. Ucpěte nepoužívané komíny novinami, tím zamezíte tepelným ztrátám. Holé podlahy pokryjte koberci.

(10) V prázdných místnostech zhasínejte. Namontujete-li do všech lamp šetřivé žárovky, ušetříte 80 procent energetické spotřeby žárovek. Najděte všechny upíry, kteří vám doma zbůhdarma vysávají energii, a vypněte ze zdi všechny přístroje, které jsou v klidovém režimu a zrovna je nepoužíváte.

(11) Zapalte vonnou tyčinku nebo kouřovou peletku a zkontrolujte, zda vám okny a dveřmi netáhne. Pořiďte si okna s dvojitými skly. Škvíry v okenních rámech nejlépe utěsníte silnou páskou. Dveře a okna, která vedou přímo ven, zakryjte těžkými závěsy, na zvenčí nezakryté zdi pověste koberce nebo přehozy. Doma v domku – léto

(12)  Mnoho lidí, kteří v zimě vytápějí domy na 22˚C, je v létě ochlazují na 18˚C. Věřili byste tomu? Bohužel, je to fakt.

(13) Se stropními větráky utratíte desetinu toho, co s klimatizací. V zimě je můžete přepnout tak, aby rozfoukávaly po místnosti teplý vzduch. Zastiňte zdi domu stromy, keříky či popínavými rostlinami nebo použijte na fasádu světlé barvy odrážející sluneční světlo – obojím ušetříte na klimatizaci.

(14) Nepoužívejte zbytečně troubu, pokud musíte, jídlo raději ohřívejte v mikrovlnce nebo grilujte; v domě bude chladněji.

(15)  V horkých dnech otvírejte okna v nižším patře na návětrné straně a okna ve vyšších patrech na závětrné straně: vytvoří se takzvaný komínový efekt, který vytáhne horký vzduch z domu.

Kuchyně

(16)  Ve varné konvici vařte jen tolik vody, kolik budete potřebovat.

(17)  Hrnce přikrývejte pokličkami, aby se jídlo rychleji uvařilo. Místo dlouhého vaření ve vodě používejte tlakový či parní hrnec.

(18)  Vypněte troubu deset minut před tím, než z ní jídlo vyndáte: dopeče ho, i když bude postupně chladnout. Zapněte samočisticí program trouby, dokud je ještě teplá.
(19) Utírejte prach z drátů na zadní straně lednice.

(20). Opravit, nebo vyměnit? Novější lednice mají až o 70 % menší spotřebu energie než ty vyrobené před rokem 2000. Novější myčky nádobí zase spotřebují o 25 % méně teplé vody. Ještě mnohem víc jí spotřebujete při ručním mytí. Platí také pravidlo: pokud oprava stojí polovinu toho, co nový spotřebič, kupte si raději nový.

(21)  Je lepší vařit vodu na špagety přímo v hrnci na plynovém sporáku, nebo v rychlovarné konvici? Když se sečtou i vzdálené náklady, vyjde to nakonec nastejno. Nejlepší je v zimě vařit vodu na plynu, protože tím zároveň topíte v kuchyni, v létě zase v konvici, abyste teplotu zbytečně nezvyšovali.

Praní

(22) Teplotu praní nastavte na 30˚C a pračku pokaždé naplňte celou. Nikdy neperte poloprázdnou.

(23) Vyčistěte filtr na textilní vlákna v sušičce: je-li ucpaný, spotřebuje sušička o třetinu víc energie. Pokud můžete, sušte prádlo venku a sušičku nepoužívejte vůbec.

(24) Noste především takové věci, které není třeba žehlit.

 

Cestování autem

(25) Omezte jízdy autem. Nejškodlivější pro životní prostředí i spotřebu paliva jsou krátké jízdy. Čtvrtina všech cest autem je kratší než 3 km. Ve špičce bývá rychlejší to ujít pěšky. Vždycky je to zdravější. Dopravní špičce se vyhýbejte.

(26) Jezděte plynule a pomalu, jako byste neměli brzdy. Nesnažte se závodit se semaforem: netúrujte motor, dokud opravdu nemůžete vyjet. Pokud zastavujete na déle než dvě minuty, vypněte ho. Při rozjíždění řaďte při nižších otáčkách.

(27) Zkontrolujte tlak v pneumatikách – šetříte tím energii, pneumatiky se tolik neopotřebovávají a je to bezpečnější.

(28) Malé naftové auto spotřebuje menší množství energie než hybrid jako Prius. Auto na plyn (LPG) sníží výdaje na palivo o víc než 40 procent. Pokud ve voze máte displej zaznamenávající spotřebu, pravidelně ho kontrolujte. Spotřeba paliva výrazně stoupá při zapnuté klimatizaci.

V práci

(29)  Když odcházíte, vypněte všechny elektrické přístroje ze zdi. Firma se stovkou počítačů tak ročně ušetří až 6300 eur. Pokud přístroj pouze vypnete, dál čerpá ze sítě elektřinu.

(30) Laptopu stačí 15 procent energie, která je třeba na provoz stolního počítače. LCD monitor má asi třetinovou spotřebu proti CRT monitoru. Před nákupem nové elektroniky si prostudujte informace o spotřebě energie.

(31) Zkuste v práci zredukovat spotřebu papíru a důležitá data raději zálohujte, než abyste je tiskli. A když už, použijte obě strany papíru. Papírem plýtváme ze všeho nejvíc.

(32) Pěstujte na pracovním stole bylinky a květiny – vytvoříte si tím lepší mikroklima a zlepšíte v kanceláři vzduch. Používejte vlastní hrnek na kávu místo jednorázových kelímků.

(33) Stropní zářivky je třeba nechat svítit, protože při rozsvěcení spotřebují příliš energie? Omyl. Vypněte je, i když odcházíte z místnosti na pouhých pět minut.

Díl číslo 1

 

NAHORU